Матрици

Матриците представляват няколко въпроса с еднакви отговори, съчетани в таблица. Това е един от най-често използваните видове въпроси както при провеждането на онлайн анкети, така и при традиционните проучвания на хартия.

Матриците са въпроси от затворен тип, при които респондентът трябва да избере по един или повече отговори от всяка редица, като прави избора си на база на заданието, посочено във всяка колона.

Въпросите от тип матрици са много подходящи, когато във вашата анкета се налага да задавате почти еднакви въпроси, чийто отговори обаче съвпадат. Комбинирането им в таблица, както виждате по-горе, е често практикувано от авторите на анкети, тъй като те се създават доста бързо и лесно. Сравнително достъпни са за интерпретация и попълване от респондентите, тъй като отговорите се запазват едни и същи за всеки един елемент в таблицата.

Матриците са предпочитани при въпроси, които искат оценяване на продукт по дадени критерии (много добър – много лош), при вероятност (много вероятно – малко вероятно), съгласие (съгласен – несъгласен) и др.

Използването на матрици може да се окаже доста примамливо за създателите на анкети, защото спестява място, елиминира задаването на почти еднакви въпроси в последователност, пести време на анкетирания от допълнително четене. Въпреки това трябва много да се внимава с тяхната употреба, тъй като тя крие и негативни последици. Ако таблицата изглежда прекалено голяма и подробна, анкетираният може да започне да маркира отговорите си на случаен принцип, тъй като може да му омръзне да следи по редове къде е дал отговор и къде не.

В зависимост от големината на екрана, от който респондентът гледа анкетата, може да му се наложи да придвижва таблицата многократно надолу-нагоре или надясно-наляво, за да вижда всички нейни елементи. Именно затова е много важно самата тя да бъде кратка и ясна. В противен случай, анкетираният може дори да реши да спре попълването на анкетата.

СЪВЕТ:

Създайте таблица, която:

  1. Има минимално количество думи в описанието на различните си елементи и отговори;
  2. Съдържа максимум 5 колони;
  3. Съдържа максимум 5 реда.

Ако не успеете да изпълните тези критерии, винаги може да разделите матрицата на две отделни матрици или да комбинирате една матрица с няколко мултивариативни или друг тип въпроси.

ВИДОВЕ:

Множество отговори на редица

Един отговор на редица

Текстови полета

Падащи менюта

Ликертова скала

Звездички

 

 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.